Támogatások nélkül maradtak: válságban a görög mezőgazdaság
2025. dec. 9. 10:02:00A visszaélések miatt felfüggesztett támogatások mindenkit sújtanak, miközben az állam továbbra sem tud hiteles földnyilvántartást biztosítani.
2025 decemberének első hetében Görögország gyakorlatilag megbénult. Több mint ötezer traktor torlaszolta el az autópályákat, a határátkelőket és kulcsfontosságú közlekedési csomópontokat. A tiltakozó gazdák hónapok óta nem kapták meg az uniós agrártámogatásokat, és most már nemcsak dühösek, hanem kétségbeesettek is – számolt be róla az Euractiv.
A támogatási pénzek elmaradásának hátterében egy súlyos visszaélési ügy áll. Az Európai Ügyészség (EPPO) vizsgálata során kiderült, hogy egyes pályázók olyan földterületek után igényeltek támogatást, amelyek nem is az ő tulajdonukban voltak. Mások hamis bérleti szerződésekkel, fiktív címekkel próbálták kijátszani a rendszert, évekig sikerrel.
A kifizetési rendszer összeomlott, a tisztességes gazdák isszák meg a levét
A botrány nyomán a görög kormány azonnali változtatásokra kényszerült. Az uniós támogatások kifizetéséért eddig felelős ügynökséget lecserélték, a feladatot pedig átadták az adóhatóságnak. Ez azonban újabb problémákat szült: az átállás és a kivizsgálások miatt több mint 44 ezer gazda maradt támogatás nélkül. Olyanok is, akik semmilyen visszaélésben nem érintettek.
A gazdák joggal érzik úgy, hogy kollektív bűnösséget alkalmaz velük szemben az állam. Sokan már hónapok óta pénz nélkül próbálnak túlélni, miközben a termelési költségek folyamatosan emelkednek, és a klímaválság miatt a terméshozam is csökken. A támogatások elmaradása így nemcsak megélhetésüket, de gazdaságaik életképességét is veszélybe sodorja.
A földtulajdon rendezetlensége a legnagyobb probléma
A kialakult válság nem csupán adminisztratív hibák eredménye. A görög földtulajdonviszonyok évtizedek óta rendezetlenek, különösen az ország északi részein. A területek apró, széttagolt parcellákból állnak, és sok esetben a használatuk generációk óta szóbeli megállapodásokon alapul. Ennek hátterében történelmi okok állnak: a földek jogi státusza gyakran a görög–török háború utáni menekültüldözésig nyúlik vissza.
Bár a görög állam már 2010-ben megígérte egy egységes földhivatali kataszter létrehozását – a gazdasági válságot kezelő nemzetközi mentőcsomag egyik feltételeként –, ez a vállalás azóta is teljesítetlen.
A földhivatali térképek továbbra is hiányoznak, a rendszer átláthatatlan, és ez teret ad a visszaéléseknek. Most azonban azok is szenvednek, akik szabályosan és jogszerűen gazdálkodnak.
A gazdák kétségbeesett üzenete
A tiltakozó gazdák úgy érzik, hogy a jelenlegi helyzet áldozatai lettek.
A peres eljárások éveket vehetnek igénybe, és mire az érintettek igazolni tudják ártatlanságukat, sokan már csődbe mehetnek. A hangulat egyre feszültebb, a tiltakozások erősödnek, miközben a görög agrárminiszter gyorsított kifizetéseket ígér. Egyelőre azonban sem az Európai Unió, sem Brüsszel nem adott hivatalos választ a kialakult krízisre.
Krétán is tüntettek a gazdák az uniós agrártámogatások késlekedése miatt
Görögország más térségeihez hasonlóan Kréta szigetén is utcára vonultak a gazdák, hogy az európai uniós agrártámogatások késedelme ellen tiltakozzanak. A Reuters beszámolója szerint a demonstrálók hétfőn lezárták a krétai repülőteret, továbbá utakat és határátkelőhelyeket is blokád alá vontak. A helyi sajtó szerint a tüntetők országszerte több ezer teherautót és traktort vetettek be, és legalább 20 ponton alakítottak ki útlezárásokat.
Az ERT görög közszolgálati televízió szerint a rendőrség megpróbálta feltartóztatni a Hanía nemzetközi repülőtere felé tartó menetet. A hatóságok könnygázt is bevetettek a tömeg megfékezésére, mire a tüntetők kövekkel és botokkal támadták meg a rendőrautókat. A rendőrség közölte, hogy az elkövetőket azonosították, és eljárást indítanak ellenük.
Hasonló események zajlottak a sziget székhelyén, Irákliónban is: a gazdáknak egy időre sikerült elfoglalniuk a város repülőterének egyik kifutópályáját, ezzel akadályozva a légi forgalmat. A görög ANA hírügynökség információi szerint a repülőteret ideiglenesen le is zárták.
Forrás: mandiner.hu/telex.hu
