A termelők továbbra is küzdenek a növekvő termelési költségekkel, de a dohány iránti kereslet továbbra is szilárd
2023.07.07. 7:31:00
Stefanie Rossel
Tobacco Reporter
szerkesztő
Kihívások bővelkednek a globális levélágazat előtt, de a dohánytermesztők számára is vannak lehetőségek – mondta Ivan Genov, a Nemzetközi Dohánytermelők Szövetségének (ITGA) dohányipari elemzésért felelős vezetője a szervezet legutóbbi regionális találkozójának résztvevőinek az argentin Saltában.
Az ITGA nemrég végzett egy felmérést a termelők és más érdekelt felek körében. „A növekvő termelési költségeket következetesen az elsődleges gazdasági problémaként kezelték Amerikában, Afrikában, Ázsiában, Európában, valamint a közel-keleti régiókban” – mondta Genov a Tobacco Reporternek . „Ez a dinamika felgyorsul, és különösen aggasztó volt az elmúlt két-három marketingszezonban. A helyzetet más mögöttes tényezők is tovább rontják, köztük az infláció, a kulcsfontosságú nyersanyagok áremelkedése és a növekvő nemzetközi feszültségek, amelyek még nagyobb kihívást jelentenek a globális ellátási láncokban való eligazodásban. Mindezek a tényezők hozzájárulnak az általános megélhetési költségek növekedéséhez, és természetes akadályt képeznek a dohánytermelésben.”
Brazíliában például éves szinten több mint 30 százalékkal nőttek a termelési költségek; Zimbabwéban több mint 20 százalék volt. Genov szerint a legtöbb vezető dohánytermelő és exportáló országban az előállítási költségek kétszámjegyű számokkal nőttek.
Ivan Genov,
a Nemzetközi Dohánytermelők Szövetségének
(ITGA) dohányipari elemzésért felelős vezető
Emellett Oroszország Ukrajna elleni inváziója hatással volt a műtrágyák elérhetőségére és árképzésére is. „Az ukrajnai háború és a hatalmas humanitárius katasztrófa a tágabb mezőgazdasági szempontból is rendkívül problematikus” – mondta Genov. „Sok afrikai és alacsonyabb jövedelmű piac nagymértékben függ az Oroszországból és Ukrajnából importált mezőgazdasági élelmiszer-termékektől; a búzát emelte ki az Egyesült Nemzetek Szervezete a konfliktus kezdetén. A háború műtrágyahiányt és kiugrást okozott az árakban, mivel alternatív termelési útvonalakat kell kiaknázni – gyakran sokkal távolabbról. Ez növeli a növekvő termelési költségeket."
Az Egyesült Államok és Kína közötti kapcsolatok romlása eközben további kereskedelmi akadályokat eredményezhet a dohánylevél és más árucikkek tekintetében. Az inflációs nyomás eközben tovább növelte az elhúzódó válságidőszakra vonatkozó általános várakozásokat. Egyetértés van abban, hogy a cigarettafogyasztás elérte a csúcsot, és hosszú távon a dohányéval összhangban csökken. Az új alternatívák, például a melegített dohánytermékek rúdonként kevesebb dohányt tartalmaznak, mint a hagyományos cigaretták, míg az e-cigarettához egyáltalán nincs szükség dohányra. Az EU ellátási lánc átvilágításáról szóló törvénye a gyártási folyamat minden egyes lépésében további követelményeket támaszt majd.
Rugalmas gazdálkodók
E kihívások ellenére még mindig vannak lehetőségek a dohánytermesztők számára – derült ki a felmérésből. 2020 vége óta a levél világszerte alulkínálatban van – ezt a kérdést nyíltan megvitatják a levélkereskedők és a nemzetközi gyártók. „Néhányan közülük a legalacsonyabb nem lekötött készlettel rendelkeznek a közelmúltban” – mondta Genov. „A Burley körüli eset különösen releváns. Például Malawiban – a fajta egyik kulcsfontosságú piacán – a 2022-es termés nagyon rövid volt. Ennek eredményeként úgy gondoljuk, természetes, hogy olyan árnövekedést várunk, amely meghaladja a termelési költségek növekedését [lásd: „Vissza a normálishoz”, Tobacco Reporter, 2023. június]. Az alternatíva az, hogy a globális dohánytermelők bázisa tovább csökken, mivel a növénytermesztés még nagyobb kihívást jelent majd. Emlékeznünk kell arra, hogy ez a nemzedékek folytatása és a fiatalok vidéki területekről való elköltözése mellett történik.”
Genov szerint azok a stabil termelők, akik jól felkészültek a mögöttes veszélyekre, élvezni fogják a keresletet termékeik iránt. „Sok dohánytermesztő több generáció óta dolgozik a szakmában” – mondta. „Nagy részük jól diverzifikált területtel, stabil csatornákkal és partnerekkel rendelkezik, és hatalmas tervezési tapasztalattal rendelkezik. A levélhiány és a nagy kereslet mellett ez minden bizonnyal azt jelenti, hogy nagy valószínűséggel minőségi termelés valósul meg. Sajnos bizonyos esetekben a diverzifikáció nem olyan egyszerű. Ez nem csak az időről és a finanszírozásról szól, hanem a piac lehetőségeiről is. Egyes országokban a dohány a legjobb választás. A kistermelők gyakran maradnak a legkevesebb támogatásban; nincs kapacitásuk és idejük minden fenyegetés elleni védekezésre. Ezért elengedhetetlen az ágazat összes érdekeltjének támogatása.
Valamennyi dohányeredet szenvedett a jelentősen megnövekedett előállítási költségektől. | Fotó: Tobacco Reporter archívum
A legtöbb dohánytermelő kivételesen ellenálló, mondta Genov. „Évtizedek óta szigorú szabályozási környezetben dolgoznak. Ennek ellenére továbbra is elengedhetetlen, hogy támogatást és valódi megértést kapjanak a helyi és nemzetközi hatóságoktól, és részt vegyenek a jövőjüket meghatározó beszélgetésekben. Ezenkívül a dohánytermesztők igényei gyakran nem különböznek az egyéb szántóföldi növényekkel foglalkozó gazdák igényeitől.”
Támogatás szükséges
Genov szerint a termelők támogatásának egyik módja a diverzifikáció, különösen azokon a piacokon, amelyek erősen függenek a dohánytól. Sajnos, mint mondta, az Egészségügyi Világszervezet Dohányzás-ellenőrzési Keretegyezményének (FCTC) 17. cikke, amely arra ösztönzi a tagállamokat, hogy találjanak életképes alternatívákat a dohánytermelők számára, kevés kézzelfogható eredményt hozott ezen a téren. Az ITGA 2023-ban a 17. cikket helyezte erőfeszítései középpontjába annak biztosítása érdekében, hogy a kérdést komolyan vegyék az FCTC részes feleinek az idén Panamában tartandó konferenciáján. A szervezet arra kéri az érintetteket, ne feledjék, hogy emberek millióinak megélhetése függ a dohánytermesztőktől.
A dohánytermesztő országoknak olyan kérdésekben is segítségre lesz szükségük, mint az erdőirtás, amely nagy problémát jelent, különösen Afrikában. „A környezeti szempontból fenntarthatóbb alternatív üzemanyag-források megtalálása és finanszírozása kritikus fontosságú” – mondta Genov. „Van néhány projekt ezen a területen. Tavaly novemberben az ITGA figyelemfelkeltő kampányt szervezett az erdőirtásról Zimbabwe három vezető dohánytermesztő régiójában. Sürgetjük a projekt kiterjesztését más régiókra is az év végéig.”
Az egyik kiemelt terület a vízgazdálkodás – derül ki az ITGA felmérésének eredményeiből. „Például Brazíliában, az egyik legfontosabb nemzetközi levélpiacon alacsony a víztároló kapacitás” – mondta Genov. „A vízvédelem a következő években napirendre fog kerülni. Ha beleszámítjuk azokat a sürgető szociális problémákat, amelyekkel gyakran szembesülnek a dohánytermelők, mint a szegénység, a fiatalok esélytelensége, a gyermekmunka és a nem megfelelő egészségügyi ellátás, akkor láthatjuk, hogy az ágazat továbbra is nagy figyelmet igényel.”
A dohánytermesztőknek egyre inkább meg kell küzdeniük az éghajlatváltozás következményeivel, ami megnehezíti a mezőgazdasági tevékenységek tervezését. „Ez még jelentősebbé teszi az olyan szolgáltatásokat, mint a biztosítás és az előre tervezés fontosságát” – hangsúlyozta Genov. Bár az időjárás változásaira mindig lehet számítani, az elmúlt néhány évszakban történtek abnormális események: „2022-ben Malawit a Gombe és Anna ciklonok sújtották, míg a Mandous ciklon az indiai Andhra Pradesh termését érintette. Amerikában bizonyos eredetűek, például a Dominikai Köztársaságban a hagyományos esős évszak változásairól számolnak be, míg Európában elhúzódó aszályos időszakok voltak. Kubában, vitathatatlanul a legszembetűnőbb példa, az Ian hurrikán elpusztította a prémium szivarok előállításához használt termést.
Előállítási költség
Genov előadásában a globális levéltermelést is áttekintette a Universal Leaf adataira hivatkozva. Az Egyesült Államokban, Brazíliában és Zimbabwében tapasztalt növekedés hatására a füstölés által gyógyított Virginia (FCV) enyhén, 1,73 milliárd kg-ra visszapattant 2021-ben. 2022-ben a Kínát nem számítva a FCV-termés ismét alacsony volt, 1,64 milliárd kg-ra. Brazília szezonja például 60 millió kg-mal kevesebbel zárta a tavalyi évet, mint 2021-ben. 2023-ban a vezető piacok várhatóan növelik a termelést, ami globális szinten a kínálat növekedéséhez vezethet, mondta Genov.
Zimbabwéban a termelés 2022-ben 3 százalékkal, valamivel több mint 200 millió kg-ra esett vissza, de még mindig magasabb volt a vártnál az aszály és a termést javító késői esőzések miatt. Az előállítási költségek azonban gyorsabban emelkedtek, mint a dohány ára, és jövőre valószínűleg tovább emelkedik. „A gazdálkodók életképessége az elmúlt két évben jelentősen csökkent” – mondta Genov. „A jövőben az árképzés kulcsfontosságú eleme marad annak, hogy melyik gazdálkodó ragaszkodik a dohányhoz, és melyik költözik át teljesen más növényekre. Érdekes itt megjegyezni, hogy Zimbabwe kormányának ambiciózus célja a termelés 300 millió kg-ra való ösztönzése 2025-re [lásd a Tobacco Reporter 2023. májusi különjelentését a Tobacco Value Chain Transformation Plan-ról]. A piac jelenlegi fejlődését tekintve ez nagyon valószínűtlennek tűnik.”
Az Egyesült Államokban a termelési költségek komoly nyomást gyakorolnak a termelőkre, akik egyre inkább más árukhoz fordulnak. „A munkaerő-, az energia- és a műtrágyaköltség ezt különösen jelzi” – mondta Genov. „Azt mondják, 2022 a legdrágább termesztés az Egyesült Államok történetében.” 2023-ra az amerikai termelők növekvő keresletre számítanak, anélkül, hogy a termelési költségeket csökkentenék, mondta Genov, és úgy tűnik, hogy Kína újra a piacon.
Eközben Kínában a dohánytermelés exponenciálisan nőtt. Az FCV-termés becslések szerint 2022-ben elérte az 1,91 milliárd kg-ot, és az idén várhatóan 2 milliárd kg-ra nő. Genov szerint a dohányimport 2021-ben túllépte a Covid-hoz kapcsolódó 2020-as visszaesést, aki arra számít, hogy a helyi fogyasztási szokások alapján erős marad a kereslet.
A Burley-termelés a 2021-es 407 millió kg-ról 2022-re 360 millió kg-ra csökkent. A termés 2023-ban várhatóan 460 millió kg-ra tér vissza.
A keleti termelés a 2020-as 154 millió kg-ról 2021-re 119 millió kg-ra csökkent, 2022-ben pedig 117 millió kg-on stagnált. A sötét levegőn szárított termékek gyártása a 2021-es 108 millió kg-ról egy évre enyhén 113 millió kg-ra nőtt. A két utóbbi növényre 2023-ra még nincs becslés.
Forrás: tobaccoreporter.com