Balogh Ferenc
Születési hely:
Születés ideje: 1923.
Halál ideje : 1989.04.24.
A megélhetés gondjaival küzdő sokgyermekes szegényparaszti családból származott, ezért már 15 éves korától mezőgazdasági munkásként kellett dolgoznia, így akkor tanulási vágya sem valósulhatott meg.
Megismerkedett viszont a dohánytermesztéssel, és ez egyértelműen meghatározta későbbi pályafutását.
1947-ben a jászberényi beváltó üzem segédmunkásaként kezdett az iparban dolgozni, ahonnan 1949-ben a miskolci beváltó üzem vezetőjévé emelték ki. Ebben a beosztásban 1951-ig működött, amikor is a Gazdasági és Műszaki Akadémián kezdte meg tanulmányait.
A diploma megszerzése után, 1953-ban a Sátoraljaújhelyi Dohánygyár igazgatójává nevezték ki.
1957-ben Budapestre helyezték, a Dohányipari Igazgatóság vezetője lett. Az ipar országos nagyvállalattá történt átszervezésétől, 1963-tól folyamatosan vezérigazgatóként irányította tovább a dohányipart, 1970-ig, a tröszti szervezet létrehozásáig.
1971-től 1979-ig még a Dohányértékesítő és Készletező Vállalat igazgatójaként dolgozott, de ezekben az években az egészségi állapota már észrevehetően romlott, emiatt - saját kérésére - engedélyezték nyugdíjba vonulását.
Balogh Ferenc több mint harmincéves dohányipari működése küzdelmes évtizedeket jelentett az ország életében is és a dohányiparéban is. Ebben a helyzetben különböző vezetői beosztásokból igyekezett képességei és tudása legjavával, elvi elkötelezettséggel, fegyelemmel és hittel szolgálni a gazdasági feladatok teljesítését, a magyar parasztok és munkások társadalmi felemelkedését.
Iparvezetői működésének időszakára esik, hogy a dohányipar termelésében jelentős technológiai és műszaki fejlődés indult meg, és megkezdődött a hagyományos gyártmányszerkezet korszerűsítésének megalapozása. Ezeknek sikerét nemcsak szorgalmazta, hanem vezetői feladatkörébe eső intézkedésekkel aktívan elősegítette.
Munkájáért nagyszámú miniszteri és kormánykitüntetésben részesült, és bizonyára fémjelzik a jó vezetői munkáját azok az elismerések is, melyeket az irányítása alatt működő vállalatok érdemeltek ki évről évre a munkasikereikért.
Ezekhez az elismerésekhez csatlakozott egész munkálkodása során kollégái, munkatársai őszinte megbecsülése, tisztelete, amit emberi magatartásával érdemelt ki magának.
1989. április 24-én - türelemmel viselt, hosszú szenvedés után, életének 66. évében - eltávozott az élők sorából.
Forrás: Magyar Dohányújság